FETA2500BA-36
Mfr.Part #
FETA2500BA-36
Manufacturer
Cosel
Description
AC/DC CONVERTER 36V 1980W
Manufacturer :
Cosel
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus, DEMKO
Current - Output 1 :
55 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
91%
Features :
Adjustable Output, PFC
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
1980W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
170 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
36V